Od minulého roku domácí trh bydlení prožívá obrovský rozvoj a s ním přichází ruku v ruce i rozšířená možnost v oblasti jeho financování. Víte o tom, že při splácení vaší hypotéky nemusíte nutně zůstávat po celou dobu pouze u jedné banky? Proto můžete využít služby refinancování, kterou dnes nabízí téměř všechny bankovní domy.
Navržená řešení u konkurence vám totiž mohou ušetřit nemalé peníze. Blíží-li se vaše období fixace, nepřijde jistě nevhod poohlédnout se po lepším řešení pro vás i vaši hypotéku. Banky totiž mnohdy nabízejí výhodnější podmínky pro nové klienty než stávající.
Záminkou nemusí být nutně výše úrokové sazby, ale také třeba volba mnohem delší doby splatnosti, čímž také ulehčíte svému rozpočtu, nebo naopak můžete délku splátek zkrátit a v konečném důsledku tak ušetřit.
Získání hypotéky nepatří k těm jednodušším administrativním záležitostem
Po obstarávání si tisíce nejrůznějších dokumentů jako odhadů nemovitostí, výpisů z katastru či potvrzeních o příjmech vám dozajista zůstanou vzpomínky a nebudete mít nejmenší přání toto vše zopakovat. Refinancování hypotečního úvěru se naštěstí drtivou většinou vyhýbá těmto těžkostem a snaží se zajistit snad ten nejvíce hladký “přestup”.
Standardně si však budete muset připravit doklad totožnosti, původní odhad nemovitosti, kopii původní úvěrové smlouvy a potvrzení o aktuální nesplacené výši. Konkurence se dnes předhání v odlehčení od poplatků za zřízení úvěru, akceptací dosavadního odhadu nemovitosti či zjednodušeném dokladování.
MONETA Money Bank nabízí lákavé roční úrokové sazby. Hypoteční banka nás osvobodí jak od zřízení dalšího běžného účtu, tak od některých dokumentů jako je třeba snímek z katastrální mapy či aktuálního ocenění nemovitosti včetně samotného poplatku za refinancování.
Konkurence je zde dozajista patrná
Nabídky jednotlivých bank se od sebe liší nepatrně, to však v žádném případě neznamená, že nezáleží na tom, kterou banku si pro vaši hypotéku vyberete! Záleží skutečně na každém klientovi, která ta nabídka mu bude pasovat lépe. Proto nebude jistě od věci vyslechnout si poradce jednotlivých bank a informovat se osobně o svých, často „skrytých“, možnostech.
Nejčastěji doba fixace úrokové sazby (dohoda mezi vámi a bankou, po kterou se nemění úroková sazba hypotečního úvěru) bývá stanovena na 1, 3 a 5 let, můžeme se však setkat i s delší fixační dobou a to na 10 i 15 let. V případě, že vám bude nabídnuta úroková sazba 5 % p.a., doporučujeme období fixace spíše kratší pěti let. Nižší nabízená procenta naopak využijte k delší fixační době, na místě není ani strach z kulaté desítky.
Zajímejte se včas!
Nejméně 3 měsíce před vaší dobou fixace byste si měli vyžádat nabídky pro následné refinancování, ušetříte se tak tlaku a rychlého rozhodování. Pamatujte, že změny úrokových sazeb na první pohled nepatrné (0,4%) mohou skutečně znamenat až stotisícové změny.
Na závěr doporučujeme sledovat speciální nabídky bank především v oblasti slev na zpracovatelských poplatcích či snížených úrokových sazbách. Pamatujte nejen na finanční náklady, ale také na vaše časové náklady, vzájemně si totiž mohou dost konkurovat.