Na co si dát pozor při výběru krbových kamen

Topení dřevem se stává v poslední době trendem. Na vině je rostoucí cena paliv a energie, proto elektřinu a zemní plyn střídají krbová kamna. Na trhu je celá řada krbových kamen. Jejich instalace a pořízení se majiteli vyplatí za poměrně krátkou dobu, obzvláště u vytápění celého domu.

Jaké kamna vybrat?

Při výběru krbových kamen bychom měli pečlivě zvážit, jaká krbová kamna jsou pro nás nejvhodnější.

K dostání jsou například jednoplášťová a dvouplášťová kamna. Rozdíl mezi nimi spočívá ve způsobu šíření tepla. Jednoplášťová krbová kamna předávají teplo prostoru sáláním skrze prosklené části a těla kamen. Oproti tomu dvouplášťová kamna předávají teplo jak sáláním, tak cirkulací, díky průduchům kamen. Díky tomu se teplo dostane rychleji do všech místností.

Dalším typem krbových kamen jsou krbová kamna s výměníkem. Tato kamna můžeme napojit na stávající systém topení. Kamna s terciárním systémem vytápění disponují účinností až 83 %, díky systému vhánění předehřátého vzduchu zpět do spalovacího prostoru zužitkování plynů, které běžně unikají do komína. Krbová kamna s tímto systémem mají citelně menší spotřebu paliva a daleko větší účinnost.

Přečtěte si zajímavý článek:  Philips a řada kvalitních svítidel Eseo
Fire Side Fireplace Firewood Hearth - Atlantios / Pixabay
Na co si dát pozor při výběru krbových kamen

K nalezení jsou i varianty krbových kamen s kachlemi. Kachlová krbová kamna patří ke klasice a jednomu z nejstarších používaných typů kamen. Obecně se dá říci, že kachlová krbová kamna mají větší tepelnou účinnost, spotřebu použitého paliva a díky tomu i provozní náklady. Důvodem je schopnost akumulace tepla keramického obkladu, který následně teplo uvolňuje do okolí. Kachlová kamna tak zahřívají místnost i po vyhasnutí ohně.

Jak se připravit na koupi krbových kamen?

Před koupí kamen bychom si měli připravit několik základních údajů. Základem je průměr našeho kouřovodu a tah komínu. Ke správné volbě výměníku je třeba znát velikost prostoru, který chceme vytápět, abychom si nepořídily kamna s poddimenzovaným výkonem. Stejně tak díky vysokému výkonu bude třeba častěji přivírat přívod vzduchu a komín se bude rychleji zanášet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *