Pražení kávy v bubnu: Jak to funguje a jaký vliv má na přípravu kávy (polo)automatický kávovar?

Pražení je řemeslo zvýrazňující charakter kávy. Při přípravě šálku je nutné používat čistý kávovar, abyste si vždy připravili chutnou a voňavou kávu.

Pražení kávy

About Coffee: pražení kávy je tradiční řemeslo, bez kterého by lahodná chuť a vůně kávy nemohla vzniknout. Při přípravě šálku doma často používáme kávovar. Pokud není v pořádku, výrazně se to projeví na chuti kávy. V tomto článku se podíváme na způsob pražení kávových zrn v bubnu a zkontrolujeme stav vašeho kávovaru.

Co se děje během pražení

Kávové zrno obsahuje bezmála 400 000 buněk, což z něj činí jednu z nejchutnějších potravin. Vlivem pražení se ovlivní chuť kávy, protože působení tepla má vliv na složité chemické reakce. Proces vede k přeskupení aminokyselin a cukerných látek, díky čemuž můžeme získat tisíc nových příchutí nebo chemických sloučenin, které se během pražení vytvoří v každé jednotlivé buňce.

Jak probíhá pražení kávy v bubnu

Zkušené pražírny dodávají kávě jedinečný charakter. Původně světle zelená zrna se vloží do předehřáté pražírny. Působením tepla se odstraní vlhkost a barva se postupně mění na žlutou. Po 7 až 10 minutách zrna získávají hnědý odstín. Objevuje se kořenité aroma a zrna zvětšují svůj objem.

Přečtěte si zajímavý článek:  Prodej nemovitosti – proces v pár krocích, realita je ovšem jiná

Za 12 až 15 minut se tlak uvnitř zrn zvýší tak, že stěny zrn slyšitelně praskají. Tento okamžik je známý jako „první trhlina“. Od tohoto okamžiku se dále ovlivňuje celé spektrum rozmanitých chutí. Cukry karamelizují, ovocné kyseliny se odbourávají a buněčná struktura slábne. Od této chvíle je třeba pozorně sledovat další proces. Zbývají už pouhé 2 až 4 minuty, než zrna změní barvu na světle hnědou, středně hnědou, tmavě hnědou až zcela zuhelnatí.

Ve chvíli, kdy je proces dokončen, putují zrna do chladicího síta. Chladí se horkým vzduchem za stálého míchání. Nakonec projdou odkameňovačem, zabalí se a nechají odpočinout. Po 5 až 10 dnech se rozvine jejich chuť.

Pozor na stav kávovaru

Abyste si chuť a vůni kávy skutečně vychutnali, musíte mít svůj kávovar v perfektní kondici. Každé 1 – 2 roky doporučujeme provádět odborné servisy, během kterých naši technici ve Zbůchu u Plzně provedou seřízení mlýnku a dávkovače kávy, chemické čištění a odvápnění, výměnu těsnění a závěrečnou tlakovou zkoušku. Opravy kávovarů zajišťujeme do tří dnů. Po takovém servisu bude váš kávovar připravovat kávu opět jako nový a zároveň mu prodloužíte životnost o dlouhé roky.

Přečtěte si zajímavý článek:  Praní špinavého prádla nemusí být žádná věda
coffee, beans, mug
Pražení kávy v bubnu: Jak to funguje a jaký vliv má na přípravu kávy (polo)automatický kávovar?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *